t

GODADDY ALAN ADINIZI, YANDEX CONNECT’E (KURUMSAL MAİL) ENTEGRE ETMEK

Merhaba doğan güneş merhaba bulut kardeş, selam sana ey Lenin! Site işlerini hallettikten sonra geriye mail entegrasyonu kalıyor. Bununla alakalıda onlarca yazı var bu yüzden daha önce üzerine yazma teşebbüsüne girişmemiştim. Benim bu alanda çalıştığım tek servis genelde Yandex olmaktadır. Basit bir arayüzü var 10 dakikamı ayırarak servisi aktif hale getirebiliyorum. Yazıyı yazmamın sebebi de Yandex’in servisi biraz değiştirmiş olması. Eskiden kurum.yandex.com adresinden giriş yaparak adresimizi ekliyor gerekli eklemeleri yapıyorduk ve bitiyordu. Eskiden nasıl ücretsiz kullanıyorsanız yine aynı şekilde Yandex Connect’i de ücretsiz kullanabilirsiniz. Godaddy domaini Yandex Connect‘e (eski adıyla kurumsal mail) entegre etmek ilk gözlemlerime göre kolaylaşmış.

Yandex Connect ile ücretsiz olarak siteniz için info@adresiniz şeklinde yüzlerce mail adresi alabilirsiniz, peki nasıl? O halde kuruluma geçelim:

1- Öncelikle Yandex mail hesabınızın olması gerekiyor. Hesabınız yoksa buradan hemen bir Yandex mail hesabı açabilirsiniz.

2- Yandex mail hesabı açtıktan sonra hemen şuraya tıklayarak Yandex kurumsal mail hesabı sayfasına ulaşın.

3- Açılan sayfada önünüze aşağıdaki ekran gelecektir, kapatın.

4- Aşağıdaki boş alana adresinizi yazın

Şimdi açılan sayfada 2 adımda onaylama sistemi var. İlk onaylanması gereken adım

  • Alan adının sahibi olduğunu doğrulayın
  • 2-MX kayıtlarını ayarlayın. 

5- Bu kısımda alan adımızı doğrulayacağız, oldukça kolay bir işlem “Meta Etiket” olarak ekleme için bize verdiği kodu <head> </head> etiketleri arasına eklememiz yeterlidir. “HTML Dosyası” seçeneği için yine FTP üzerinden kök dizinimiz yani “Public.html” içerisine verdiği dosyayı yüklememiz gerekmektedir.

 

6- Ben entegrasyonumu, “DNS Kaydı” ekleyerek yapacağım. Seçeneğe tıklayalım ve kodu kopyalayalım. Ardından yeni bir sekme açarak hosting sağlayıcımızın paneline giriş yapalım. Godaddy kullananlar, hesaba giriş yaptıktan sonra: Alan Adları>DNS (hangi alan adımızı kullanacaksak yanında bulunan)>Ekle (Sağ altta) seçeneklerini takip edebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.